Anna Dębicka

Tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym.
Karierę rozpoczęła w Cygańskim Teatrze
Muzycznym Terno z Gorzowa Wielkopolskiego, pobierając nauki od solistów. Dzięki pasji i miłości do tańca z wielkim zaangażowaniem podnosiła swoje kwalifikacje. Szybko awansowała na pozycję pierwszej solistki. Tu poznała życie sceniczne, wszystkie tajniki i możliwości jakie niesie ze sobą przekaz
artystyczny. Miała możliwość prezentowania umiejętności tanecznych, grała pannę młodą w spektaklu p.t. „Wesele cygańskie”. Teatr Terno umożliwił jej długoletnią współpracę z Januszem Józefowiczem przy Teatrze Buffo w cyklu spektakli „Wieczór cygański’’ oraz Piotrem Rubikiem w dziele Habitat, stworzonym z okazji 750-lecia Miasta Gorzowa. gościnnie występowała z wiodącymi zespołami Sceny cygańskiej reprezentującymi Polską i Ruską Romę oraz austriacko-niemieckich Sinti. W 2011 miała przyjemność prezentować swoje umiejętności w Filharmonii Berlińskiej, gdzie do projektu zaprosił ją Vasilij Baro wraz z Leną – cenieni artyści Ruskiej Romy. Anna podczas swoich występów doskonale sprawdza się w improwizacjach scenicznyc wprowadzając na scenę atmosferę rozbawienia. Swą żywiołowością podbija serca zarówno widzów i artystów. Jako jedyna artystka reprezentująca polską Romę, corocznie jest zapraszana na Festiwale Django Rainchardta. Anna tańcem naturalnie improwizowanym, wprowadza na sceny festiwali Django barwne, impresyjne widowisko z elementami gry teatralnej, którą stosuje jako element choreografii. 

Anna Dębicka od wielu lat współprowadzi największą międzynarodową szkołę tańca cygańskiego Romany Dance School z siedzibą w Berlinie, której założycielem oraz dyrektorem artystycznym jest wybitna cygańska artystka Kerstin Katjusha Kozubek. Rozpoczynając swoją karierę jako instruktor tańca, równolegle podjęła naukę na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, uzyskując tytuł zawodowego instruktora tańca z dyplomem państwowym. Pierwsze warsztaty prowadziła w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Następnie przyjęła zaproszenie współpracy od Romany Dance School. Po sukcesie który odniosła w Berlinie, przyszedł czas na Monachium, Ulm, Augsburg czy Frankfurt nad Menem, gdzie poprowadziła duże projekty zakończone widowiskiem muzyczno-tanecznym. W międzyczasie nawiązała współpracę z największą szwajcarską szkołą tańca– ponad dwa lata współpracowała w Zurichu i w Bern, prowadząc warsztaty. 

Obecnie jest międzynarodową instruktorką tańca cygańskiego, na której warsztaty zjeżdżają tancerki z całego świata. Anna Dębicka od ponad dekady współpracuje z instytucjami Środowisk Romskich kształcąc dzieci i młodzież w ramach integracji środowisk. Jako instruktor tańca oraz choreograf, tworzy programy artystyczne dla świetlic romskich. Jej programy artystyczne prezentowane są przez wiodące grupy tańca cygańskiego w Polsce. W 2015 roku została zaproszona do współpracy przez wytwórnię filmową, przy realizacji filmu „Zerwany Kłos”. Film opowiada o czasach pierwszej wojny światowej, podczas której główna bohaterka – Karolina Kózkówna ponosi śmierć męczeńską z rąk pułkownika wojsk kozackich. Anna zagrała cygankę, która swym tańcem wróżyła rychłą śmierć pułkownikowi. W tym samym roku, na prośbę dyrektora Grupy Folklorystycznej Pokolenia z Biłgoraja, stworzyła widowisko cygańskie. Zespół jako reprezentant folklorystycznych zespołów polonijnych, wystawia barwne show na wielu imprezach festiwalowych, w tym w Niemczech, Szwajcarii, na Litwie, Białorusi, we Lwowie, na Słowacji oraz w Irlandii. W 2017 roku nawiązała współpracę ze stowarzyszeniem art-drama, realizującym swoje cele poprzez sztukę teatru. Stowarzyszenie skupia artystów z wielu dziedzin sztuki, aktorów, reżyserów, scenarzystów, poetów, tancerzy, choreografów, muzyków, filmowców oraz scenografów – tworząc sztuki teatralne oraz widowiska muzyczno-taneczne. Anna Dębicka jako artystka oraz gwiazda międzynarodowej sceny jest uprawniona do nauczania tańca cygańskiego oraz ściśle zaangażowana w propagowanie kultury cygańskiej, celem zachowania jej sztuki. Działa jako mediator kulturowy zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Jest cenioną artystką na całym świecie – zarówno przez choreografów teatralnych, jak i organizatorów festiwali.

ROLE W SPEKTAKLACH STOWARZYSZENIA ART DRAMA

„Jutro będzie lepiej” reż Artur Nełkowski rola Cyganki

„Nasze wspólne niebo” reż Artur Nełkowski rola Pani Burmistrz

WARSZTATY TAŃCA Z ANNĄ DĘBICKĄ

Anna DĘbicka – Artystka, Tancerka, Instruktor i Choreograf